cheerleading.com.ua » Федерація » Сторінки історії світового і українського черліденгу

Сторінки історії світового і українського черліденгу

Коли бачиш дівчат-чарівниць, які виконують з помпонами хитромудрі па,  зливаються в гіпнотичному хороводі танця, сідають на шпагат,  крутять фуете, злітають, наче зграя птахів, в піднебесся спортивного залу, запалюють вулканічною енергією глядацькі серця, усвідомлення того, що немає межі людської досконалості напрошується само по собі. І починаєш більш зримо розуміти чому поряд з матеріальною та духовною культурою людський досвід виділив культуру фізичну.

Черліденг - типово американський вид спорту, принесений заокеанською баскетбольною хвилею до європейських берегів, вже добрий десяток років вважається не просто розвагою, що несе певне естетичне навантаження, але і серйозним видом спорту, який має реальні шанси вже в найближчі роки стати Олімпійським.

Як естетична фізкультурна традиція, він іде «корінням» сивої давнини на Балтійський півострів в Давню Елладу. Саме там, під час проведення Олімпійських Ігор, з'явилися перші групи підтримки. Однак до нашої ери Греція, яка по праву вважається колискою цивілізації, в питаннях прав слабкої статі була більше варварською, ніж культурною, і забороняла жінкам не тільки брати участь в змаганнях, а й підтримувати своїх атлетів. Тому першими черлідери були чоловіки. Правда, їх завданням було тішити спортсменів співом, грою на арфі і декламуванням віршів.

Примітно, що «супутник спорту» через десятки століть немов, птах-фенікс відродився в багатоповерховій Америці. Хоча черліденг і асоціюється виключно з жіночими рухами тіла, спочатку черлідерами були не заокеанські красуні, а американські шанувальники футболу. Саме вони в 1898 році відкрили нову віху в світовому черліденговому русі, підтримуючи команду Мінесотського університету синхронними танцями і декламацією віршів. Тільки в 1906 році «заводити» стадіони почали дівчата, залучаючи на трибуни глядачів не тільки спортивною майстерністю, а й жіночою красою.

Цьому спортивному руху в Америці присвячено три суперпопулярних фільми: «Цукор і перець», «Досягти успіху» і «Краса по-американськи». І це не дивно, бо в Америці черліденг вважається президентським видом спорту. Черлідерами свого часу були перші особи країни - Франклін Рузвельт, Дуайт Ейзенхауер і Джордж Буш.

У буквальному перекладі на українську мову «черлідер» - це лідер тих, хто кричить на стадіонах («cheer» - вигук, «leader» - лідер). Українською мовою «групи підтримки» - звичайно, звучить якось звичніше, але не відображає справжнє значення черліденгу. Тому краще не користуватися перекладом. Не називаємо ж ми футбол «ножним м'ячем», бокс - «ударом», не шукаємо синонімів хокею і баскетболу.

Всеукраїнська федерація черліденгу офіційно зареєстрована в нашій країні 24 листопада 2004 року.

 22 лютого 2005 року Наказом Держкомспорту України №419 черліденгу було надано статусу виду спорту, офіційно визнаного в Україні.

З 2005 року в Україні щорічно проводяться чемпіонат і Кубок України з черліденгу.

Президент Федерації: голова Комітету з проведення Кубків світу Міжнародного черліденгового союзу, член виконкому Спортивного комітету України, заслужений журналіст України, володар премії «Золоте перо» - кращому журналісту України (2004, 2007, 2011), кавалер ордену «За заслуги», почесний працівник фізичної культури і спорту, космонавт-дослідник СРСР - Юрій Крикун.

Почесний президент Федерації: Народний депутат України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, кавалер ордену «За заслуги» - Юрій Павленко.

Перший віце-президент: кращий тренер світу 2014 року з черліденгу за рішенням ICU, заслужений тренер України з черліденгу, почесний працівник фізичної культури і спорту, суддя міжнародної категорії, член Виконкому Європейського черліденгового союзу, член суддівського комітету Європейського черліденгового Союзу, член комітету правил Міжнародного черліденгового союзу - Ганна Андрієнко.

Віце-президент: Президент авіакомпанії «Міжнародні авіалінії України» (2004-2019 р.р.), член наглядової Ради МАУ, почесний працівник фізичної культури і спорту - Юрій Мирошніков.

Віце-президент: Академік Української Академії наук, заслужений працівник фізичної культури і спорту України – Микола Олійник.

Генеральний секретар: проректор Київського Національного лінгвістичного університету – Вадим Проценко.

Всеукраїнська федерація черліденгу - член Міжнародного черліденгового Союзу (ICU) в який входить 116 країн-членів. Африка - 17 країн; Америка - 27 країн; Азія - 22 країн; Європа - 44 країн; Австралія та Океанія - 4 країни. Штаб-квартира знаходиться в м. Мемфіс, США. Президент ICU - Джеф Вебб (США).

На звітно-виборному конгресі в США в 2010 році президент Всеукраїнської федерації черліденгу Ю. Крикун був обраний членом Виконкому ICU від Східної Європи. Генеральний секретар Федерації Г. Андрієнко в 2013 році була обрана членом Виконкому Європейського черліденгового союзу (ECU). На чемпіонатах світу 2009-2019 р.р. (м. Орландо, США) розігрувалися медалі в 12 номінаціях (6 данс, 6 чер).

Україна брала участь у 3-х видах програми і завоювала 9 медалей - 5 золотих, 2 срібні та 2 бронзові медалі.

Всеукраїнська федерація черліденгу - член Європейського черліденгового союзу (ЕCU), членами якого є 44 країни Європи. Штаб-квартира знаходиться в м. Тон, Швейцарія. Президент ЕCU - Альяш Брітвік (Словенія).

На чемпіонатах Європи з 2011 по 2019 рік черлідери України завоювали 44 медалі (15 золотих).

На останньому чемпіонаті Європи в 2019 році (м. Санкт-Петербург, Росія) брали участь 24 країни (три тисячі шістсот спортсменів), які розігрували медалі в 12 номінаціях (6 данс, 6 чер). Україна брала участь в одному виді програми та завоювала золоту медаль в парному хіп-хопі.

У чемпіонаті України 2020 року (м. Харків) брало участь понад 2200 спортсменів з 14 регіонів України та міста Києва.

З 2005 року в Федерації підготовлено 2 Заслужених тренера України, 2 Заслужених майстри спорту, 27 майстрів спорту України міжнародного класу, понад 200 майстрів спорту України, а також 18 суддів міжнародної категорії.

У 2014 році Ганна Андрієнко була визнана кращим тренером світу з черліденгу і найкращим тренером України з усіх офіційно визнаних у країні видів спорту.

8-ми членам Федерації присвоєно звання «Почесний працівник фізичної культури і спорту», ​​6 членів Федерації нагороджені Почесною грамотою Міністерства України з питань сім'ї, молоді та спорту. Президент Федерації Юрій Крикун обраний головою комітету з проведення Кубків світу Міжнародного черліденгового союзу і членом комітету з проведення чемпіонатів Європи Європейського черліденгового союзу, а Перший віце-президент Федерації Ганна Андрієнко обрана членом Комітету правил Міжнародного черліденгового союзу.

European Cheer League

Official member of: